Zloženie – účinky

1.Imunoglobuliny: a to IgG,IgM,IgA,IgD, IgE v prírodnej forme a vo vysokej koncentrácii až 49%. Sú to protilátky, ktoré začne organizmus vyrábať, keď sa objaví cudzia látka.
Imunoglobulín G/IgG/neutralizuje baktérie a toxíny v krvi a lymfatickom systéme. Je nazývaný tiež ako gamaglobulín.
Imunoglobulín M/IgM/vychytáva a viaže vírusy, ktoré sa nachádzajú v obehovom systéme. Nachádza sa v krvnej plazme. Je veľmi účinný pri vírusových infekciách a tropických parazitoch / napr. Malárií/ V prípade krvnej transfúzie rozlišuje medzi krvou vhodnej krvnej skupiny a nevhodnou krvou.
Imunoglobulíny D a E /IgD a IgE/ transportujú látky z krvi a aktivujú protialergénne reakcie.
Imunoglobulín A vstupuje do krvného obehu novorodenca priamo z materskej krvi. Poskytuje imunitnú ochranu už od narodenia až pokým si organizmus nezačne vytvárať vlastné protilátky.

2.Lactoferin Je jeden z najsilnejších imunostimulačných  prirodzených prostriedkov.
Lactoferin je vysokoodolný v tráviacom systéme. Výrazne pôsobí proti HIV a cytomegalickým vírusom. Taktiež pôsobí proti herpesom, ktoré vyvolávajú rakovinu krčka maternice, proti E-coli, Staphylococom, Candide, vírusom hepatidídy C a bradaviaciam,
Nedostatok lactoferinu spôsobuje zápaly v črevnom trakte. Táto vlastnosť lactoferinu je veľmi dôležitá , pretože neustále obnovovanie črevnej sliznice znižuje priepustnosť pre jedy a škodlivé látky. V súvislosti s tým, organizmus lepšie prijíma výživné látky, čo veľmi kladne vplýva na imunitný systém.

3.Cytokin - proteín zadržiavajúci cukor. Colostrum obsahuje :
Interleukíny- Prostredníctvom interleukínov obranné bunky navzájom komunikujú, aby mohli
koordinovane bojovať proti pôvodcom chorôb a tiež rakovinovým bunkám
Interferóny-tvoria sa z bielych krviniek. Sú odolné voči kyselinám a vysokým teplotám. Brzdia rast nádorových buniek.
Lymphokine-ide o veľký počet mediátorových látok, ktoré sú spoluzodpovedné za riadenie imunologickej reakcie organizmu.

4.Prírodné rastové faktory- biocololostrum obsahuje rastový faktor IGF 1 ( v najvyššej koncentrácií, aká je možná v prírode), IGF2, TGF-A a TGF-B, EGF – riadia celkovú regeneráciu buniek a podnecujú rast svalovej hmoty, spaľovanie tukov a ďalšie.
Rastové  hormóny /GH/ majú rastový účinok na všetky orgány tela s výnimkou oka a mozgu.

Je klinicky preukázané, že pôsobia na kosti, šľachy a väzivá. Regenerujú pokožku po popáleninách, sliznice dýchacích ciest a tráviaceho traktu.
GH je dôležitý pri svalovej dystrofii, zle sa hojacich zlomeninách, pri vysokom stupni popálenín, tiež vyrovnáva hladinu cukru v krvi, zlepšuje hojivosť pokožky,  podporuje rast vlasov a nechtov, zlepšuje činnosť mozgu, odstraňuje bolesti kĺbov.
Pacienti so zníženým GH majú dvojnásobnú úmrtnosť na kardiologické ochorenia. GH pozitívne ovplyvňuje hladinu dobrého HDL cholesterolu a znižuje zlý LDL cholesterol.

5.Vitamíny-biocolostrum obsahuje všetky vitamíny najmä A,C,E,B1,B2, B6,B12,kyselinu listovú.

6.Minerálne látky - sú dôležité pre fungovanie organizmu pri každej činnosti. Biocolostrum obsahuje najmä sodík, chlór,kálium,kalcium, magnézium a fosfor.

7.Enzýmy-Výnimočné na tekutom biocolostre  je, že obsahuje tzv. „enzým nesmrteľnosti./Telomerasa/ Obnovuje zakončenia chromozómov, ktoré DNA stratila a bráni, aby sa chromozómy pri bunkovom delení skracovali. Tým pozitívne vplýva na proces starnutia buniek.

8. Transfer faktory. V biocolostre sa nachádza málo transfer faktorov, ale je najbohatším zdrojom koncentrovaných transfer faktorov. Sú to proteínové molekuly, ktoré „učia“ imunitný systém pamätať si choroby, pre ktoré už imunita bola vytvorená. Vynikajúcim príkladom sú ovčie kiahne. To znamená, ak človek už mal túto chorobu, tak imunitný systém si vďaka transfer faktorom zapamätá podmienky tejto choroby a v budúcnosti bude chrániť organizmus, aby ju už nedostal.

9.Voľné aminokyseliny. Sú to bielkovinové zložky. Colostrum obsahuje 26 aminokyselín. Sú nevyhnutné pre látkovú výmenu a obnovu buniek.

10.Peptidy bohaté na prolín. Podporujú nedostatočne fungujúci imunitný systém a a naopak ukĺudňujú ho ak reaguje prehnane. Podporujú samoliečiteľskú schopnosť organizmu.

Vďaka tomuto unikátnemu zloženiu je colostrum pravdepodobne najúčinnejšou látkou na zvýšenie imunity, ktorá sa nachádza v prírode.