Odborné štúdie

Dr. R. McLead et al., Pediatrics Research
Klinické štúdie na ľuďoch: imunofaktory z dobytčieho mlieka, ktoré sa užívajú orálne, pôsobia proti organizmom, ktoré zapríčiňujú ochorenia v tráviacom trakte. Konzumácia hovädzieho colostra by sa mohla stať novou metódou pasívnej ochrany pred ochoreniami črevného traktu zapríčinených vírusmi a baktériami.

Dr. E. L. Palmer, er al., Journal of Medical Virology
Colostrum obsahuje protilátky, ktoré napádajú vírusy. V colostre bola objavená široká paleta antivírusových faktorov. Tento výskum sa uskutočnil vo Vládnom centre USA na kontrolu potierania nákaz v Atlante a Georgii.
Drs. Shortrige, er al., Journal of Tropical Pediatrics
Colostrum obsahuje nešpecifické brzdiace látky, ktoré utlmujú širokú paletu ochorení dýchacích ciest, najmä vírusy influenzy. Colostrum je vhodné pre svoje jedinečné účinky najmä proti potenciálne smrteľným prepuknutiam tzv. ázijskej chrípky, ktorá má za následok mutácie ako pri zvieratách, ako aj u ľudí.

Drs. Bocci, Premen, Corradeschi, Luzzi and Paulesu, Journal Biology
Colostrum stimuluje lymfatické tkanivo a dodáva tak podporu starším osobám a osobám s deficitom imunity. Príroda využíva orálnu cestu na vývoj imunitného systému už od vzniku cicavcov. Orálny príjem imunofaktorov je jednoduchý, bez vedľajších účinkov, je lacný. Môže sa využívať rovnako vo veterinárnej i humánnej medicíne na koordinovanie imunitných deficitov. New England Journal of Medicine Imunoglobulín z hovädzieho colostra redukuje a ničí vírusové a bakteriálne infekcie a ochraňuje pacientov trpiacich nedostatočnou imunitou: pacienti prijímajúci transfúzie, novorodenci, AIDS atď.

Dr. M. Julius McGill, University Montreal, Science News
Imunoglobulín v colostre sa úspešne využíva pri liečbe anémie, neutrorpénie, trombocytopénie, myasténie gravis, Guilain Barre syndrómu, sklerózy multiplex, Bulus Pamphigoid, systémového lupulusu, reumatickej artritídy, syndrómu Kawasaki, chronického únavového syndrómu a Crohnovej choroby.

Drs. Janusz & Liszowski, Archives of Immunology
S určitosťou sa potvrdilo, že PRP nie je druhovo špecifický (je prevoditeľný pre ľudskú potrebu). Mení biele krvinky na funkčne aktívne T – bunky. Výsledky boli dokázané pri ošetrovaní pacientov trpiacich poruchou autoimunity a pri onkologických pacientoch. Jeden dôležitý imunomodulátor stimuluje málo aktívny imunitný systém a upokojuje hyperaktívny.

Drs. Tokuyama and Tokuyama, Cancer Research Inst. Kanazawa Univ. Japan
Hovädzie colostrum obsahuje TGF – β, ktorý podporuje cytotoxické substancie (brzdí zápalové procesy). Zabraňuje deleniu budniek pri osteosarkóme až o 75 %. rostredkováva fibrózy a angiogenézy pri uzdravovaní srdcového svalu a krvných ciev ( Roberts et al., 1986), urýchľuje hojenie odrenín (Sporne et al.) a tvorbu kostí (Cenrella et al.).

Dr. Charles Isaacs, et al., Experimental Biology, Science
Iba kyselina retínová, nachádzajúca sa v colostre, sa ukazuje byť nápomocná pri redukovaní kolonizácií vírusov herpesu. Hoci neuzdravuje, účinne redukuje herpesový vírus na úroveň (1/100 až 1/10 000 vírusov zostáva po ošetrení aktívnych), pri ktorej už telu vlastný imunitný systém môže zabrániť nákaze.

Dr. Skottner, Arrhenius-Nyberg, Kanje and Fyklund, Acta. Pediatric Scandinavia, Švédsko
Výskumami sa potvrdilo, že rastové faktory v hovädzom colostre sú mimoriadne účinné pri urýchľovaní hojenia odrenín. Odporúčajú sa pri úrazoch a pooperačných stavoch, rovnako na vonkajšie i vnútorné použitie. Dr. Sporne et al., Science IGF-1, objavený v colostre, stimuluje rast kostí a svalov, ako aj regeneráciu nervových buniek. Potvrdilo sa aj to, že vonkajšie použitie na odreniny má hojivý účinok.

Drs. Oda, Schinnichi, et al.,Comparative Biochemical Physiology
Hovädzie colostrum obsahuje vysoké množstvo rastových faktorov, ktoré posilňujú bežné delenie buniek a DNA – syntézu.

Dr. Tortora, Funke & Cast, Microbiology
Klinické štúdie uvádzajú, že IgE v hovädzom colostre môže zodpovedať za reguláciu alergických reakcií.

Dr. Per Brandtzaeg, Annals of the New York Academy of Sciences
Imunoglobulíny v colostre sú schopné neutralizovať tie najškodlivejšie baktérie, vírusy a kvasinky.

Dr. Nowa and McMichael, Scientific American
Redukcia koncentrácie vírusov v tele a stimulácia prirodzenej obranyschopnosti predstavujú veľkú nádej pri pomoci zdolať HIV – vírus.

Dr. Raloff, Science News
Colostrum obsahuje kyselinu retínovú, ktorá pomáha bojovať proti vírusu herpes. Obsahuje aj glykoproteíny, ktoré chránia proti baktériám vyvolávajúcim žalúdočné vredy.